SDRUŽENÍ pro TÁBOR

SpT - turistický oddíl mládeže č. 19076

4. turnus - Lidé hvozdu

V roce 2006 turnus zakládá Jiří Niederhafner s Marií Kučerovou (t.č. Niederhafnerovou). Poměrně mladý tým vedoucích si rychle získává přízeň svých svěřenců a jejich rodičů. Mnozí z řad současných táborníků nevynechali účast na žádném ročníku tábora a někteří z těch starších již byli přijati do týmu vedoucích. Stabilita složení týmu a dobrá spolupráce jeho členů je dobrou garancí kvality práce s dětmi i do dalších let. Nicméně i zde si chtěli zakladatelé odpočinout a tak vedení předali v roce 2014 dlouholetému vedoucímu Petru Šípošovi, který se své role zhostil bravůrně. Letos po čtvrté bude na pozici hlavního vedoucího Jakub Jaček, který se v roli hlaváka našel a čtvrtý turnus měl tak pevnou a spolehlivou ruku nad svými hlavami. Pro rok 2021 ale do postu hlavní vedoucí přechází Maruška Neiderhafnerová neboli Mel a Lidé hvozdu tak pojedou poprvé pod vedením ženy, nicméně s Mel je každý strávený čas hrou a zodpovědností zároveň.

 

Termín: 14.8. - 28.8. 2021

Hlavní vedoucí: Marie Niederhafnerová (Mel)

Etapovka: Pavel Fejfar (Pája) a Václav Sobotka (Červ)

Cena tábora: 3500,-

Rychlé info: 606 384 400

 

Etapová hra: Vládci severských moří

Mýty, legendy, historie, slavní válečníci aneb o čem to letos bude?

Zavřete oči a zasněte se. Slyšíte mořské vlny narážející do pobřeží, silný vítr, který fouká do obrovských plachet vikingských lodí, slyšíte troubení vikingského rohu a zpěvy severských písní.

V letošní celotáborové hře Vás zavedeme na sever Evropy k legendárním Vikingům. Čeká Vás příběh, ve kterém se seznámíte s ojedinělou kulturou tohoto národa. Poznáte reálné i mýtické hrdiny této doby a vydáte se s nimi kolonizovat svět. Mystičnost, která k vikingské kultuře bezesporu patří, Vám představíme v příbězích bohů, s nimiž je kultura seveřanů odedávna spjata.

4turnus

Pár historických faktů o národech, které brázdily nejen severská moře

Vikingové byli skandinávští válečníci, kteří se v 8.11. století vydávali na loupeživé výpravy do jižní a západní Evropy. Pro vládce evropských států tehdy představovali hrozivé nebezpečí.

Byli to odvážní mořeplavci, k plavbě používali otevřené lodě bez paluby, na kterých se plavilo až sto bojovníků. Na přídích lodí měli vyřezávané dračí hlavy.

Ohrožování evropských států a expanze směřovaly do tří oblastí. V první řadě do Anglie, Skotska, Irska a na pobřeží průlivu La Manche, dále na východ od Ruska a nakonec na západ, kde seveřané osidlovali pusté ostrovy. Roku 870 se usadili na Islandu. V 10. století Vikingové pronikli do Grónska a okolo roku 1000 dosáhli břehů Severní Ameriky.

Vikingové byli nejen obávanými a nelítostnými válečníky, ale zároveň i zručnými řemeslníky, šikovnými obchodníky a především pravými mistry ve stavbě lodí. Byli vzdělaní, používali runové písmo. Některé vikingské legendy a ságy se zachovaly do dnešních dnů.

Ragnar a jeho synové

4tur

Ragnar Lodbrok byl legendární vikingský vůdce, hrdina staré severské poezie a ság. Během své vlády

 navštívil se svými muži mnoho zemí a od Anglie až po Řím byl známým a obávaným válečníkem.

Za svůj život byl třikrát ženatý a jeho ženy mu porodily několik dětí, které vyrostly v udatné válečníky. Hlavními postavami příběhu letošní celotáborové hry budou právě synové a dcery Ragnara.

Severští Bohové

Nedílnou součástí kultury Vikingů je jejich božstvo. Každý Viking někdy slyšel příběhy o tom, jak otec všech lidí a bohů Ódin přišel o oko, ale získal veškeré vědomosti světa. Jak bohové spoutali velkého vlka Fenrira, který má, až jednou nastane konec světa Ragnarök, spolknout Měsíc, Slunce i Ódina. Jak překrásná Sif, manželka Thóra, získala zlaté vlasy. A o Thórově legendárním kladivu ani nemluvě, tento příběh zná snad každé nemluvně.
I my se můžeme těšit na tyto příběhy, které se vypráví o temných nocích, kdy se na obloze objevují záblesky ohňů z kováren bohů.

 

Kontakt

logo SPT 2015
mail SpT:
 prihlasky@sptlomnice.cz

telefon SpT: 606 384 400


adresa tábora (v létě!):

Tábor SpT
Tallhoferův Dol, 537 01
Rabštejnská Lhota

 

VÍCE ZDE

Poslední vzkazy

Pro vedoucí, kuchařky, zdravotníky....
Moc děkujeme za všechno, Adélka si to opět užila, a prý ještě víc než minulý rok a už se těší na další tábor. Byli jste opět úžasný s pozdravem Fišerovic rodinka
neděle 29. srpen 2021

 Gazela Banner 300x600

 

logo penzion

 

Přihlásit se

Přihlášení do administrace

Uživatelské jméno *
Heslo *
Pamatovat si mě